Počast nevinim žrtvama iz 1991.
- Detalji
- Nenad Jovanović; Portal Novosti
- Novosti
- 617
S komemoracije u Voćinu | Foto: VSNM Bjelovarsko-bilogorske županije
VOĆIN - Liturgijom u voćinskoj pravoslavnoj crkvi te pomenom kod pravoslavnog krsta podignutog nedužnim žrtvama srpske nacionalnosti od 1991. do 1995., molitvenog simbola stradanja i mjesta sjećanja, 18. decembra je odana počast i izraženo sjećanje na nestale i izbjegle iz zapadne Slavonije 1991. godine.
Liturgiju i parastos kojima je prisustvovalo 30-ak ljudi služio je paroh slatinski Dragan Gaćeša, a osim mještana i rodbine stradalih, tu su bile i delegacije Virovitičko-podravske, Požeško-slavonske, Brodsko-posavske i Bjelovarsko-bilogorske županija te SNV-a, rekla nam je predsjednica VSNM Virovitičko podravske županije Milena Lazić.
Prigodni govor kod krsta održao je i srpski aktivist i rukovodilac u županijskom SDSS-a Igor Pavković koji se osvrnuo na stradanja naroda tog kraja.
Dodajmo tome i da je 10. decembra kod spomen krsta pored sela Jeminovac, nedaleko od Požege održan pomen nedužnim srpskim civilnim žrtvama stradalim u selima toga kraja u decembru 1991. godine. U ofenzivi Hrvatske vojske stradali su nedužni mještani Čečavca, Čečavačkog Vučjaka, Jeminovca, Ruševca i Šnjegovića. Tada su ubijena 42 mještana, od kojih 25 žena i 17 staraca. Od 17 ubijenih muškaraca, njih 16 je bilo od 71 do 86 godina starosti, od kojih jedan nepokretan starac zapaljen u svom krevetu u vlastitoj kući. Svi ubijeni bili su nenaoružani civili, a njihova jedina krivica je bila srpska nacionalnost i pravoslavna vjeroispovijest. Za taj zločin nitko nije odgovarao.
Parastos i pomen kod krsta vodio je paroh požeški Nikola Petrović. Prisutnima se obratio predsjednik VSNM-a Požeško-slavonske županije Milan Kozlović nakon čijeg kratkog obraćanja su položeni vijenci. Vijenac je položila i delegacija VSNM-a Virovitičko-podravske županije.
Nenad Jovanović; Portal Novosti





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"