Linta traži da Srbija osnuje Memorijalni centar genocida nad Srbima u NDH u Beogradu
- Detalji
- Savez Srba iz regiona
- Novosti
- 1215

BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta predlaže da Srbija osnuje Memorijalni centar genocida nad Srbima u NDH sa sjedištem u Beogradu po uzoru na jevrejski „Jad Vašem“. Memorijalni centar treba da bude najznačajnija ustanova s ciljem njegovanja kulture sjećanja, kao i da se sistematski bori protiv protiv negiranja genocida koji je počinjen nad srpskim narodom na području današnje Hrvatske, BiH i Srema za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Posebno je važan rad na međunarodnom priznanju genocida nad Srbima s ciljem da što veći broj država i međunarodnih organizacija u svojim parlamenata donesu Rezolucije kojima se ovaj masovni i smišljeni zločin proglašava genocidom.
Prije više od četiri godine tj. 26.11.2021. godine Linta je predao u skupštinsku proceduru svoj Prijedlog zakona o osnivanju Memorijalnog centra genocida nad Srbima u NDH. Pisma podrške su dali akademici Vasilije Krestić i Ljubodrag Dimić. Nažalost, dana 14.12.2021. godine nije prihvaćen Lintin prijedlog da se dnevni red sjednice Skupštine dopuni tačkom Prijedlog zakona o osnivanju Memorijalnog centra genocida nad Srbima u NDH
Prostor Memorijalnog centra genocida nad Srbima u NDH trebao bi da bude veličine najmanje 6 hektara odnosno 60.000 m2 i imao bi šest posebnih jedinica (Muzej, Arhiv, Biblioteka, Institut, Škola za obrazovanje o genocidu i Uprava za spomen obilježja i stradale) i pet službi (za izdavačku djelatnost, za međunarodnu saradnju, za opšte poslove, za informisanje i za informacione tehnologije).
U okviru Memorijalnog centra bio bi podignut spomen-park srpskim žrtvama genocida NDH sa centralnim spomenikom i nizom spomen-obilježja i skulptura. To bi bio prostor na kome bi strani zvaničnici i drugi značajni posjetioci zasadili drvo u čast srpskih žrtava genocida. U okviru Memorijalnog centra gorjela bi „vječna vatra“. Građani bi imali mogućnost da svakodnevno posjete Memorijalni centar i polože cvijeće srpskim žrtvama genocida.
Kao primjer pozitivne prakse treba posebno spomenuti Memorijalni centar „Jad Vašem” u Jerusalimu koji je najveći centar u svijetu za istraživanje Holokausta sa više od 800 zaposlenih lica. Prostire se na prostoru veličine 180.000 m2 (18 hektara) i godišnje bilježi više od dva miliona posjetilaca. Strani državnici koji dolaze u posjetu Izraelu odaju poštu žrtvama Holokausta odnosno nacističkih i fašističkih zločina.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"