U Beogradu i Gradiški služeni parastosi i položeni vijenci povodom 30 godina od stradanja Srba u “Bljesku”
- Detalji
- RTRS
- Novosti
- 667

BEOGRAD / BANJALUKA - U Crkvi Svetog Marka u Beogradu danas je služen parastos za poginule u hrvatskoj zločinačkoj vojnoj operaciji “Bljesak”, povodom obilježavanja 30 godina od pogroma nad Srbima u Zapadnoj Slavoniji.
Parastos je služilo sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve u prisustvu izbjeglih i protjeranih Srba iz Hrvatske, porodica žrtava i predstavnika njihovih udruženja.
Pomenu su prisustvovali i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Milica Đurđević Stamenkovski, kao i predstavnici republičke i gradske vlasti.

Nakon parastosa, položeni su vijenci i cvijeće na spomenik srpskim žrtvama u ratovima na području bivše Jugoslavije u obližnjem Tašmajdanskom parku, a predstavnici Udruženja porodica “Suza” podsjetili su na razmjere ovog zločina.
Gradiška: Položeni vijenci na spomen-obilježje Srbima ubijenim u “Bljesku”
Kod spomen-obilježja posvećenog ubijenim civilima i vojnicima iz Zapadne Slavonije u Gradišci su danas položeni vijenci i cvijeće povodom obilježavanja 30 godina od pogroma Srba u hrvatskoj zločinačkoj akciji “Bljesak”.
Vijenac su u ime institucija Republike Srpske položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić i izaslanik srpskog člana i predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović.
U ime Srbije vijenac su položili predstavnici Ambasade Srbije.
Cvijeće su položili ministri u Vladi Srpske, predstavnici Udruženja protjeranih Srba iz Zapadne Slavonije, Boračke organizacije Srpske, Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, gradonačelnik Gradiške, te nevladinih organizacija i udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a.
Prethodno je kod spomen-obilježja služen parastos za 283 ubijenih srpskih civila i vojnika iz Zapadne Slavonije u akciji “Bljesak”.
RTRS





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"