Linta: Niko nije kažnjen za likvidaciju 18 Srba u selu Gornji Grahovljani kod Pakraca
- Detalji
- Savez Srba iz regiona
- Novosti
- 605

BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ističe da niko nije kažnjen za svirepu likvidaciju 18 Srba u selu Gornji Grahovljani kod Pakraca prije 33 godine. Dana 29.decembra 1991. godine hrvatske paravojne snage su Gornjim Grahovljanima razapele za stabla i ubile iz vatrenog oružja 18 Srba. Radi se o 16 Srba iz Gornjih i dva iz Srednjih Grahovljana koji koji nisu htjeli da napuste kuće tokom progona srpskog naroda sa područja opštine Pakrac. Smatrali su im se ništa neće desiti jer nikome nisu nanijeli zlo.
Prema podacima udruženja „Veritas“ ubice su uz psovke i kundačenje, sprovele mještane do šume nedaleko od sela gdje su ih razapinjali i zakivali ekserima kroz ruke i noge na debla drveća, a na kraju ih likvidirali iz vatrenog oružja. U pitanju je uglavnom bilo starije stanovništvo. Među žrtvama je bilo i šest žena, prosječne starosti 63 godine. Posmtrni ostaci grahovljanskih Srba ni do danas nisu pronađeni.
Veritas: Čak 33 godine od zločina u Gornjim Grahovljanima nisu prikupljeni posmrtni ostaci 18 osoba
Linta smatra da Srbija treba da vodi snažnu političku i diplomatsku borbu u međunarodnoj zajednici za istinu o masovnom i planskom stradanju našeg naroda na području bivše Jugoslavije. Jedan od načina jeste i osnivanje Memorijalnog centra srpskih žrtava devedesetih godina prošlog vijeka. Nije moguće govoriti o istinskoj normalizaciji odnosa bez istine o stradanju srpskog naroda, jednakog poštovanja svih žrtava i kažnjavanja odgovornih za ratne zločine bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"