Akcija prikupljanja sredstava za obnovu hrama na Kordunu
- Detalji
- Srna
- Novosti
- 756

ČIKAGO - Srbi u Čikagu odazvali su se apelu Gornjokarlovačke eparhije da učestvuju u obnovi Hrama Vaskrsenja Gospodnjeg u Boviću na Kordunu iz 1890. godine, koji su ustaše zapalile i potpuno srušile 1941. godine.
Akciju prikupljanja novčanih priloga organizovalo je Udruženja krajiških Srba "Prelo" iz Čikaga i trajaće naredna tri mjeseca.
"Priložnici iz cijele Amerike do 1. marta mogu poslati ček na adresu Udruženja, a priloge mogu uplatiti i na manifestaciji `Krajiško prelo` koja je zakazana za 1. mart", rečeno je Srni iz Udruženja krajiških Srba "Prelo".
Gornjokarlovačka eparhija navodi da je crkva sagrađena 1890. godine i da je bila najveći seoski hram u ovoj eparhiji.
Devastirana je u ustaškoj ofanzivi na Kordun krajem 1941. godine, a njenom rušenju doprinijele su i nove vlasti poslije 1945. godine. Međutim, oltar je sačuvan i planira se njegova konzervacija.
Hram je podignut na mjestu drvene crkve iz 1710. godine, koja je tokom 18. i 19. vijeka nekoliko puta obnavljana.
On je jedan od 37 srpskih crkava i kapela koje su ustaše na Kordunu u toku Nezavisne Države Hrvatske srušile i zapalile.
Na mjestu srušenog hrama 1990. godine su postavljeni temelji za novi hram, koji će po dimenzijama biti znatno manji od prethodnog. Obnova je nastavljena 2012. godine kada su ozidani zidovi.
Čekove sa prilozima treba poslati do 1. marta 2025. godine na adresu Udruženja krajiških Srba u Čikagu /ASSOCIATION OF KRAJINA SERBS-PRELO NFP 4701 N. Maria Ct, Chicago IL 60656/.
Ček popuniti na ime/name on check: ASSOCIATION OF KRAJINA SERBS-PRELO NFP
MEMO/FOR: Bović/.
Udruženje krajiških Srba "Prelo" iz Čikaga i ranije je organizovalo akcije prikupljanja novčanih sredstava za obnovu oštećenih i srušenih srpskih hramova na Kordunu, Baniji, Lici, Dalmaciji i bosanskoj Krajini.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"