Do 28. decembra 2024. godine prognani Srbi mogu podnijeti zahtjev za povrat sudskih troškova u Hrvatskoj
- Detalji
- Savez Srba iz Regiona
- Novosti
- 1470

BEOGRAD - Predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta podsjeća da prognani Srbi mogu do 28. decembra 2024. godine podnijeti zahtjev za povrat sudskih troškova jer su u Hrvatskoj izgubili postupke za naknadu štete zbog ubistva člana ili više članova porodice, kao i za uništenu imovinu tj. za zapaljene i minirane kuće i druge objekte. Visina sudskih troškova koje su prognani Srbi platili ili morali da plate iznosila je od 5.000 do 20.000 evra.
Dakle, prognani Srbi i drugi oštećeni građani koji su platili parnične troškove dosuđene Hrvatskoj, kao i njihovi zakonski nasljednici, mogu podnijeti zahtjeve za povrat naplaćenih sudskih troškova nadležnom državnom tužilaštvu u Hrvatskoj. U slučajevima da sredstva za sudske troškove nisu naplaćena ista se otpisuju.
U pitanju su troškovi parničnog postupka koji su dosuđeni Hrvatskoj nakon 31. jula 2003. Godine. Postupci su pokrenuti na osnovu diskriminatorskih Zakona o odgovornosti za štetu nastalu uslijed terorističkih akata i javnih demonstracija i Zakona o odgovornosti Hrvatske za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih snaga tokom rata.
Brojne činjenice potvrđuju da je hrvatsko pravosuđe etnički motivisano jer je donijelo niz sramnih presuda u kojima smišljeno nisu utvrđeni naredbodavci i počinioci masovnih zločina nad Srbima s ciljem da porodice ne mogu da dobiju naknadu štete, niti su utvrđeni odgovorni za sistematsko pljačkanje, demoliranje, paljenje i miniranje srpskih kuća i drugih objekata u velikom broju hrvatskih gradova i mjesta.
Hrvatska je 1996. godine ukinula član 180. zakona o obligacionim odnosima koji je propisivao da je država odgovorna za štetu nastalu nasiljem i terorom. Hrvatska je 2003. godine donijela navedene zakone čiji je glavni cilj bio da spriječi da prognani Srbi i drugi oštećeni građani dobiju naknadu štete za uništene kuće i druge objekte. Svi oni koji su tužili Hrvatsku za uništenu imovinu ne samo da nisu dobili naknadu štete već su izgubili parnične postupke i bili prinuđeni da plate sudske troškove. To jasno potvrđuje da je Hrvatska planski radila na legalizaciji etničkog čiššenja Srba.
Prema procjenama udruženja u hrvatskim gradovima i mjestima gdje nije bilo oružanih sukoba u miniranjima i podmetnutim požarima od 1991. do 1995. godine uništeno je više od 10.000 kuća i drugih objekata u vlasništvu Srba. Samo na području Bjelovara uništeno je 650 objekata, na području Zadra više od 500, u Karlovcu oko 300 i dr. Pored kuća, u pitanju su bile vikendice, garaže, privredni objekti, restorani, trgovine ali i druga imovina poput automobila i poljoprivrdne mehanizacije. Terorističke grupe su po pravilu noću dizali u vazduh odabrane objekte. To je bio jedan od dobro osmišljenih metoda hrvatske vlasti da protjeraju Srbe iz hrvatskih gradova i mjesta.





"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"