Linta: Srbija da sačini izvještaj o rehabilitaciji ustaštva u Hrvatskoj

Pratite Banija Online na Google-u

Dodajte ovaj sajt kao preferirani izvor i vidite naše vesti na vrhu Google pretrage.

Dodaj kao preferirani izvor

Miodrag Linta

BEOGRAD - Lider Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta ocijenio je da Srbija treba da sačini izvještaj o rehabilizaciji ustaštva u Hrvatskoj i kršenju ljudskih prava preostalih Srba, uključujući prijetnje i etnički motivisane fizičke napade.

Linta smatra da taj izvještaj treba prevesti na više stranih jezika i poslati na adrese niza međunarodnih organzacija, svjetskih medija i većeg broja država.

On je naveo da su navijači Fudbalskog kluba Hajduk, postrojeni u paravojnu formaciju, nedavno slobodno marširali Splitom uzvikujući ustaški pozdrav "Za dom spremni" i pjevajući pjesmu "Ajmo, ustaše", zato što je "Hrvatska proustaška država".

Linta je istakao da je taj događaj jedan od mnogih primjera da Hrvatska živi duboko zarobljena u svojoj ustaškoj prošlosti.

- Nije u pitanju incident već normalna pojava u hrvatskom društvu. Apsolutno je jasno da je Hrvatska država bijesne mržnje i netrpeljivosti prema Srbima i svemu što je srpsko jer se hrvatski narod nije suočio sa svojom genocidnom prošlošću - naveo je Linta u pisanoj izjavi.

Linta je ukazao da se preostalim Srbima u Hrvatskoj šalje jedna u nizu jezivih prijetnji da se isele ili će ponovo uslijediti učestali fizički napadi.

On je napomenuo da niko od hrvatskih zvaničnika nije osudio veličanje ustaških zlikovaca i ustaškog pozdrava i ocijenio da ni ovaj put niko neće krivično odgovarati za počinjen zločin iz mržnje.

- U Hrvatskoj od dolaska Tuđmana na vlast 1990. godine do danas traje proces rehabilitacije ustaštva i NDH. Za većinu hrvatskog naroda ustaše su borci za hrvatsku slobodu, a ne masovne ubice, a NDH prava i istinska država - ukazao je Linta.

On je podsjetio da je u Hrvatskoj ustaški pozdrav "Za dom spremni" odlukom Vlade Andreja Plenkovića, ministarstva uprave i Visokog prekršajnog suda iz 2020. godine u suštini legalizovan.

Nekoliko stotina mladih Hrvata obučenih u crno u nedjelju, 26. januara, u Splitu nesmetano su šetali do stadiona, uoči utakmice "Hajduka" sa "Slaven Belupom" uzvikujući ustaške parole.

Na snimku se vidi da "vođa" sa megafonom viče "Za dom!" na šta mu grupa odgovara "Spremni!", a zatim se pjeva "Ajmo, ustaše".

RTRS

Podijelite vijest
 

 Kontakt telefon Udruženja Banijaca

 061 64 70 422

Pridružite nam se na Viberu ili Telegramu
Pratite nas na Facebook-uInstagramu ili X-u

 

Play prodavnica
AppGallery
AppGallery
AppGallery

 



Iz naše prodavnice

Članarina

Cijena
1000,00 RSD

Reklama na sajtu

Cijena
8000,00 RSD

Žrtve rata na Baniji 1991 - 1995

Cijena
1000,00 RSD

Majica

Cijena
1000,00 RSD

Info

Najave

 
karta banije
6464"Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja"

Dušana Vukasovića 35.
11073 Novi Beograd
Srbija
E-mail: Ova email adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript u vašem brauzeru da biste je videli.
Telefon: +381 61 64 70 422
Web: www.banija.rs
Matični broj: 17678094
PIB: 104865415
Šifra delatnosti udruženja: 9499